کلوتِ لوت

آرم استرانگ وقتي پا به كره ماه گذاشت نمي دانم چه احساسي داشت! زمانيكه بر كلوت لوت پا ميگذاري و دور دست افق را مي نگري و عمق سكوت را با تمام وجود حس ميكني، بيان آن لحظه در توان قلم نگنجد. "گذري بر جاي پاي محمل سواران كوير"(مجله دوستداران شکار و طبیعت شماره 66) بيان احساس نگاهي است كه از اين منظر توصيف گرديده..0

از ابتدای ظهور انسان غذا به عنوان یکی از دغدغه ای فکری بشر بوده است. خمیر مایه نخستین فرهنگ و تمدن که تأمین خوراک است اگر وجود نداشته باشد تمام هوشها باید به مصرف تهیه غذا برسد یا در راه حیله های تجاری به کار افتد و هرگز ازین حد تجاوز نمیکند و ظرافت و نازک کاری، و بطور خلاصه هنرهای عالی، که معرف تمدن است از آن میان به ظهور نمی رسد.

نخستین قدم در راه تمدن کشاورزی است. بعد ار تأمین غذا و امکان ذخیره کردن آن نیاز متمدن شدن را احساس خواهد کرد. تمامی وسائل و لوازم انسان ساخت چه از لحاظ عمرانی و چه از لحیث تکنولوژی همگی بعد از امنیت غذایی صورت گرفته. بحران جمعیت و وجود قریب به یک میلیارد گرسنه در قرن حاضر نیز نگران کننده و هولناک است. حقیقت امر این است که شکار و ماهیگیری دو مرحله از مراحل تطور و تکامل اقتصادی نیستند، بلکه این دو شکل از فعالیتهای بشری سرنوشتشان چنان بوده که در عالی ترین صورتهای اجتماع متمدن نیز باقی بمانند.

این دو عامل، سابق بر این، مرکز اساسی حیات را اشتغال میکردند، و هم اکنون نیز بمنزله دو شالوده پنهانی آن هستند. در پشت سر ادبیات و فلسفه و آداب دینی و هنرهایی که داریم سلاحهای زیر دستمان را نباید فراموش کنیم.

نکته آخر اینکه مسئله خوراک انسان و تهیه آن بنیان تمدن را تشکیل می دهد. کلیسای جامع و معبد، موزه هنر و تالار موسیقی، کتابخانه و دانشگاه همه رو کار بنای تمدن هستند و باید چشم داشت و در پشت این ظاهر کشتارگاه را دید.

برگرفته از تاریخ تمدن-ویل دورانت

نوشته شده در ۱۳۸٦/٦/۱٢ساعت ٩:۱٧ ‎ب.ظ توسط اکبر همدانیان نظرات () |


Design By : Night Skin