کلوتِ لوت

آرم استرانگ وقتي پا به كره ماه گذاشت نمي دانم چه احساسي داشت! زمانيكه بر كلوت لوت پا ميگذاري و دور دست افق را مي نگري و عمق سكوت را با تمام وجود حس ميكني، بيان آن لحظه در توان قلم نگنجد. "گذري بر جاي پاي محمل سواران كوير"(مجله دوستداران شکار و طبیعت شماره 66) بيان احساس نگاهي است كه از اين منظر توصيف گرديده..0

قرقهای اختصاصی غیر قانونی و نصب تابلو ها مستوجب تعقیب کیفری است

در پی انتشار مطلب "قرقهای اختصاصی گامی در راه نجات یا انهدام محیط زیست" در روزنامه های  آفتاب یزد – همشهری – بهار – سایت یزد فردا – سبز پرس – ایسنا – ایرنا و سایر رسانه های گروهی آقای کیخواه معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان در مصاحبه تلویزیونی که از اخبار سراسری شبکه یک و دو سیما  پخش شد صراحتاً اعلام کرد که در سراسر کشور هیچگونه قرق اختصاصی به افراد حقیقی یا حقوقی بجز منصور آباد رفسنجان (آنهم در غالب یک تشکل مردمی صرفاً برای حفاظت و عدم هرگونه بهره برداری) واگذار نگردیده.وهرکس اقدام به زدن تابلو قرق اختصاصی نموده باشد جرم محسوب و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت .

لذا بدینوسیله به اطلاع کلیه علاقمندان به طبیعت و گردشگران و کوهنوردان میرساند هرکجا تابلو قرق اختصاصی مشاهده نمودند یا افرادی بجز مآمورین اجرائی محیط زیست از ورود آنان به مناطق و زیستگاهها ممانعت بعمل آوردند مراتب را به نیروهای نظامی و انتظامی و پرسنل گارد حفاظت محیط زیست اطلاع داده تا وفق مقررات با آنان رفتار شود .

کلیه عرصه های طبیعی جزء انفال و متعلق به عموم مردم عزیز کشور ایران میباشد مگر مناطقی که تحت عنوان پارک ملی – پناهگاه حیات وحش – منطقه حفاظت شده که دارای تعاریف قانونی خاص خود بوده و لزوم اجرای محدودیتها الزامی است. البته مشارکتهای مردمی در امر حفاظت از زیستگاهها و شکارگاهها میبایست طبق قوانین حفاظت و بهسازی محیط زیست و اخذ مجوز های لازم باشد که تا کنون این تعامل مراحل قانونی را طی نکرده و نصب بعضی از تابلو ها در مناطق استان یزد در زمان مدیریت آقای حمید جلالوندی فاقد وجاهت قانونی و عملی خودسرانه بوده است که مراتب از مجاری قانونی در حال رسیدگی است.

عموم مردم طبق اصل پنجاهم قانون اساسی ایران در حفاظت منابع زیستی سهیم و میبایست احساس مسؤلیت کنند. نباید نسبت به اتفاقات مخربی که در محیط زیست توسط افراد – شرکتها و ارگانها رخ میدهد بی تفاوت باشیم .

بر آن باشیم تا ضمن استفاده معقول از طبیعت زیبای ایران حافظ  حقوق نسلهای آینده  نیز باشیم.

نوشته شده در ۱۳٩٢/۸/٩ساعت ۱:٤۳ ‎ق.ظ توسط اکبر همدانیان نظرات () |

 

نگاه

فراخوانی به وسعت یک قرن تاریخ فرهنگ یزد

رئیس کانون بازنشستگان آموزش وپرورش استان یزد فراخوانی بی نظیر را رقم زد.

بازگشتی زیبا و خاطره انگیز به یک قرن تجربه ،تلاش ، تربیت و آموزش فرهیختگان پیش کسوت عرصه انسان ساخت. آنانکه هرچه نیرو و توان داشتند در راه تربیت انسانهایی صرف نمودند تا اینکه کشورشان را از فقر و فاقه – بیماری و بیکاری- بیسوادی و کاهلی- یوغ ستمگران و استعمارگران – ویرانی و تباهی نجات داده تا جاییکه اکنون آن دانش آموختگان اینک در بالاترین رده های علمی  و فنی کشورهای پیشرفته دنیا صاحب عنوان و مصدر کارهای کلیدی موسسات علمی – تحقیقاتی و پژوهشی مشغول به فعالیتند.

جمع یک هزارو پانصد نفری عزیزان تلاش گری که در سالهای 1300 تا 1323 پا به عرصه وجود نهادند در شهری که دارای سخت ترین شرایط اقلیمی و از نظر امکانات رفاهی و تفریحی کاملا محروم بوده است.

شرایط یک قرن قبل را اگر بخواهیم در شهر یزد حس کنیم باید به تاریخ و سفرنامه ها رجوع کنیم تا  معنای کار- تلاش و سازندگی را دریابیم.

و این بار آقای احمد شهسواری که سالهای خدمتش را در سمت مدیریت گذرانده و الحق که یادگارهای ماندگاری را از خود به جای گذاشته اینک در پست ریاست کانون بازنشستگان آموزش و پرورش دست به ابتکاری زیبا و کم نظیر زده است کانون بازنشستگان آموزش و پرورش یزد 1500 نفر از پیش کسوتان آموزش و پرورش را که شامل متولدین سالهای قبل از 1300 تا 1323 شمسی هستند را در یک همایش فرا خوانده است.ساعت 9 صبح مورخ نهم آبان ماه 1392 در سالن تربیت معلم شهید پاکنژاد حضور به هم خواهند رساند.

می آیند تا عکسها ، خاطرات ، تجربه ها و کامیابیهایشان را همراه با فراز و نشیبها – سختیها و محرومیتهاییکه در زمان خدمتشان با آن مواجه بودند را در مجموعه ای جمع آوری و ماندگار سازند.

درود به چنین افکار و حرکتهای سازنده اییکه برای نسل جوان دنیایی از معرفت و شناخت را به همراه دارد.این گونه ابتکار عملها و تلاش در جهت حفظ حرمتها در سایه قلم و نکو داشت  زحمتکشان شاید تلنگری باشد برای آنانکه خود محوری را پیشه کرده و قلم را در راه شکستن حرمتها به حرکت در می آورند تا به مقاصد شخصی اشان دست یابند.

حرکت انسان دوستانه و حرمت مدارانه کانون بازنشستگاه آموزش و پرورش استان یزد شاید الگویی سازنده برای بعضی از کانونها باشد.آنانکه شعارشان سازندگی ایران کشور خوبان را مدعی هستند لیکن عملشان هیچ! آنانکه مدعی اصحاب قلم اند لیکن حرمت قلم را نگه نداشته و آنچه شایسته خودشان است را به دیگران بدون ملاحظه نسبت میدهند.آنانکه مدعی عدالت و انسان دوستی و خدمت به جامعه اند لیکن در عمل جز به خود و به نفع خود کاری انجام نداده و نخواهند داد.

می بینیم که شدت علاقه شان به میزشان ، خودرو در اختیارشان،افزایش دست مزد ماهانه شان و تلاش برای انتخاب شدن مجددشان برای قشر بازنشسته سود دیگری نداشته و نخواهد داشت.ازین موارد که بگذریم بعضی اوقات شاهد مکاتبات و نوشتن مطالب توهین آمیزی هستیم که اعتبار و حرمت قشر محترم بازنشسته را خدشه دار میسازد.باید در انتخابمان  دقت کنیم و کسانی را به عنوان نماینده قشر بازنشسته معرفی کنیم تا همچون فقید سعید استاد عالیقدر مشکیان و آقای شهسواری موجب اعتبار و حرمت  بازنشستگان عزیز باشند.

درود به انسانهای فرهیخته و تلاش گرانیکه هدفشان اعتلای فرهنگ و ادب استان یزد است.ما باید قدر دان زحمات افرادی همچون آقای احمد شهسواری ها و تیم همراهش باشیم که به دور از مسایل مادی و شخصی نگری تمامی هم و تلاششان اعتبار یزد و ایران است.

 

 

تعداد همایش های فرهنگ یزد را با سایر کانونها مقایسه کنید تا خود به نتیجه آن دست یابید.

پروردگارا به تمام کسانی که عمرشان را در راه خدمت به هم نوع و اعتبار ملک و مملکت صرف میکنند عمر با عزت و نصرت عطا بفرما .

 

اکبر همدانیا ن

 

نوشته شده در ۱۳٩٢/۸/۸ساعت ٢:۱٤ ‎ق.ظ توسط اکبر همدانیان نظرات () |


Design By : Night Skin