رفتار غیر منتظره کل و بزها در پارک ملی سیاهکوه اردکان

کل و بزها همیشه در فصل مستی (آبان و آذر) از حال طبیعی خارج و مشاهده آنان در دامنه کوهها یا در میان دشتها یک رفتار عادی است. لکن در سایر فصول در زیستگاه اصلیشان یعنی ارتفاعات و صخره ها به سر می برند. مشاهده تعجب آور تعدادی کل و بز (حدودا ٣۵ راس) در دشت سیاهکوه آن هم با فاصله نسبتا زیاد از ارتفاعات کوه معدن حیرت انگیز بود. روز دوم شهریور ماه که به سیاهکوه رفته بودم شاهد این قضیه بودم و تنها علتش خشکسالی بی سابقه ایست که در چند سال گذشته در مناطق کویری ایران سایه انداخته و وضعیت پوشش گیاهی به طور بی سابقه ای خشک و خشبی است. اگرچه محیط بانان در نزدیکی آبشخوارها مقداری علوفه خشک توزیع کرده اند لکن حسرت دور ماندن از علوفه تر آنان را وسوسه کرده تا خطر را به جان بخرند و برای خوردن علوفه سبز که عمدتا از نوع شور و خار شتر هستند آنان را به دشت کشانده است.

امید است باران رحمت این نعمت بی منت در زمستان امسال به گونه ای باشد که خشکسالی سالهای گذشته را جبران نماید و بستر حیات را چنان آبیاری نمیاد که مشاهده دور نمای سبز آن امید ادامه حیات زیستمندان را قوت بخشد...

 

/ 2 نظر / 77 بازدید
آواي وحش

سلام خسته نباشين هر چند شما ديگه افتخار نميدين و لي بنده همچنان مشتري پروپا قرص وبلاگتون هستم، اميدوارم كل و بز ها به دشت و پايين دستها اومدن و آسيب پذيريشون بيشتر شده مورد بي مهري شكارچيان يا روستاييان نزديك منطقه قرار نگيرند و شكار يا زنده گيري نشن.