طلسم شکست :

پس از 44سال محیط زیست یزد صاحب یک مدیریزدی شد؛

       چندی پیش برآن شدیم تا تاریخچه ای از محیط زیست بنویسیم تا فراز و نشیب های طی شده را به یادگار بگذاریم . شاید در آینده انسان علاقمندی پیدا شد که خواهان چگونگی تشکیل محیط زیست رااز بدو کانون شکار تا حال را بداند و لحظاتی را با گذشتگان این تشکیلات بگذراند  .در مراحل اولیه توجهم به این نکته جلب شد که از سال 1347 که اداره شکاربانی ونظارت بر صید به جای کانون شکار شروع به فعالیت کرد تا کنون هیچ یک از روسا ومدیران کل یزدی نبوده اند. جواب این چرا را نمیدانم ؛ آیا شما خوانندگان عزیز میتوانید جواب این سوال را پیدا کنید ؟اولین رییس اداره شکاربانی یزد فردی بود بنام بهمن سرابی نژاد که از اهالی آذربایجان شرقی بوده است .وجمعا با پرسنلش 4 نفر بودند.که فعالیت خود را دریزد آغاز کردند . نا گفته نماندکه این تشکیلات اگرچه دولتی بوده ویکی از سازمانهای ریر نظر وزارت کشاورزی ومنابع طبیعی بوده است لیکن از نظربودجه وتشکیلات فوق العاده ضعیف بود.علت آنرا در جای دیگر مفصلا شرح خواهم داد.بعد از سرابی نژاد آقای کاووس امیر احمدی (آذربایجانی)_ فرهاد ورجاوند (کردستانی) _کاووس امیر احمدی (انتصاب مجدد ) _ابوالقاسم اعتصامی (حومه تهران ) _حمید رضا صمد زاده (کردستانی ) _محمد علی آشتیانی زرندی (کرمانی ) _ سید حسام حسینی (ارسنجان ) _ صالحی ( خراسان ) _صفر زاده (کرمان ) _حمید جلالوندی (اراک ). درظرف مدت زمان 45 سالی که از راه اندازی این تشکیلات میگذرد یک نفر یزدی بعنوان مدیر منصوب نگردیده .یکی دو بار هم که قرار بود از کارشناسان یزدی مسئولیت رابپذیرد شیر پاک خورده هایی که همیشه در صحنه حضور دارند شیطنت کردند .بدون آنکه بدانند هر بار تغییر چه اثرات منفی وتخریب های غیر قابل جبرانی بر جای خواهد گذاشت .وضعیت اسف بار مناطق در حال حاظر دلیل محکمی بر این ادعا است .آنانکه با شکارگاهها ومناطق سرو کار دارند میزان تخریب را درحد بحران تایید خواهند کرد. یزدیها انسانهای دلسوز و متعهد به کاری هستند که برای یزد از دیر باز سرمایه گذاری کرده اند.

این حسن شهرت یزدی ها را مدیون آبا و اجدادمان هستیم و باید از آن پاسداری و حراست کنیم . آنها بودند که با صداقت و پشتکار و رفتار نیک ما را به ایرانیان و حتی جهانیان شناساندند.

اینک که استاندار گرانقدر یزد و سایر مسولین محترم این طلسم را شکستند تا با انتخاب یک نفر مدیر مجرب یزدی از انهدام بیشتر مناطق و مناظر و مرایای طبیعت پر رمز و راز یزد جلوگیری کنند مراتب سپاس و قدردانی خود را ابراز میدارد. حسن انتصاب آقای مهندس سید حسین سادات موسوی را تبریک گفته و از درگاه ایزد منان برایشان آرزوی توفیق روز افزون در کلیه امور را دارد.

امید که سوء تعبیر نشود چرا که ما زحمات عزیزانی مثل امیراحمدی – ورجاوند – آشتیانی و سید حسام حسینی را نمیتوانیم نادیده انگاریم و نباید هم نادیده انگاشت .لیکن چه سود که با یک چشم بهم زدن ساخته ها ویران و انگیزه های کاری در مقابل ویرانی ها کشته خواهند شد. طبیعت استان یزد که اینک وارث آنیم در طی چند سال اخیر بعلت تغییرات زود هنگام وحساب نشده بشدت آسیب دیده ونیازمند یک عزم ملی و کار طاقت فرساست که بتوان آنرا احیا نمود .باشد که جبران مافات کنیم وبا حمایت همه جانبه گامی در جهت بهسازی طبیعت استان یزد مهربانانه برداریم .

کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من

گر بخارد پشت من انگشت من

               خم   شود از بار منت پشت من               

همتی کن تا نخارم پشت خویش

                                     وارهم از منت انگشت خویش                                      

                              به امید روز های بهتر-اکبر همدانیان

                                                                                 

/ 4 نظر / 18 بازدید
دانشجوی محیط زیست

به امیدبهبود محیط زیست استان به امیداستفاده ازتجربیات گذشتگان به امید یک روز ایده آل

احسان طباطبایی

به مبارکی و میمنت و امیدواریم از تاریخ های زنده ی حاضر در استانش اتفاده کنند

انجمن دوستداران محیط زیست اردکان

سلام از اینکه پس از مدت طولانی شروع به بروز رسانی وبلاگ کردید خوشحالم. امید وارم به ماهم سر بزنید و با راهنمایی های خود ما را آگاه کنید.

انجمن دوستداران محیط زیست اردکان

سلام از اینکه پس از مدت طولانی شروع به بروز رسانی وبلاگ کردید خوشحالم. امید وارم به ماهم سر بزنید و با راهنمایی های خود ما را آگاه کنید.