ریزآب خرما

 

 شیخ اجل سعدی این استاد مسلم تربیت و اخلاق در دیباچه کتاب ماندگارش آورده است که: "تخم خرمایی به تربیت او نخل باسق گشته." نمی دانم چه زمانی و چه کسی دانه خرما را در دامنه جنوب شرقی سیاهکوه بر زمین فرو کرده که اینک سه نخل بلند بالا در کنار چشمه ای سر بر آسمان برافراشته ،لکن خشکی برگهایش نشان از ایام سخت سال و محنت بی آبی را گواهی میدهد.

چندسالی است که ریزآب از حرکت بازمانده و این ایستادن قطرات آب در این وادی خشک نهیب خشکیدن را برای نخل های مانده به یادگار از انسانی خوش ذوق را فریاد می زند.

گرچه برای جبران این کمبود آب مسئولین پارک ملی به فاصله ٣ کیلومتر پایین تر از این چشمه آب انباری را احداث کرده و با تانکر آب آن را تامین می نمایند، لکن پشتوانه مطمئنی نیست چرا که هم هزینه آن زیاد است و هم وابستگی دوام آب آن به راننده - تانکر و همت کارکنان بستگی دارد. لذا باید به منابع آبی که به صورت طبیعی به شکل چشمه ، چاه و سنگاب در مناطق وجود دارند اهمیت داد. و حتی الامکان وابستگی ها را کاهش داد.

ضمن اینکه باید در نظر داشت که آبهای اندک و چشمه های کوچک در مناطق کویری از حساسیت خاصی برخوردارند و نمی توان بدون لحاظ نمودن نقطه نظرات کارشناسان اهل فن به ویژه خبرگان محلی قنات، چشمه و چاه آنها را دستکاری نمود. خوشبختانه یزد از نظر وجود صاحب نظران محلی در زمینه قنات غنی است. اگرچه اکثر پیشکسوتان این رشته از دایره وجود رخت بر بسته اند و تکنولوژی افسار گسیخته پمپ - موتور و چاههای عمیق با صرف هزینه های گزاف و وابستگی های فاحش تعادل آبهای زیر زمینی مارا مختل ساخته و فقر آبی را به ارمغان آورده لکن ایجاد تشکیلاتی به نام مدیریت قنات بعد از سمینار بین المللی قنات با حمایت سازمان ملی یونسکو نقطه امیدی ازین خلاقیت ِ مانده به یاندگار از ایرانیان متمدن را بر جای گذاشته تا بتوان از باقیمانده قنوات یزد - کرمان - کاشان- سمنان- اصفهان- خراسان و دیگر مناطق کم آبی که با این صنعت آب مورد نیازشان را بدون صرف هرگونه انرژی و با حداقل نیروی انسانی تامین می کرده اند پاسداری و حراست نمود.

بر آنیم تا با نظر مقنیان با تجربه در صورت امکان ریزآب خرما را که از جریان باز مانده احیاء کنیم و در صورت عدم توفیق چشم بر آسمان در انتظار ریزش باران و گذار از بحران خشکسالی باشیم.

باشد که با نزول رحمت درختان خرمای چشمه ریزآب بار دیگر سرسبزی خود را باز یابند تا زیبایی چشم انداز زیبای منطقه را همچون گذشته فریبنده و چشم نواز سازند...

 

/ 2 نظر / 32 بازدید
مهدی

سلام خسته نباشید که درسرشتتان دوست داشتن طبیعت ومناطق بکر وجوددارد وباهیچ چیز آن را عوض نمیکنید. یاعلی موفق وپیروز

آواي وحش

سلام خسته نباشيد ممنون از مطالب مفيدتان. اگر لطف كنيد و درباره كاريز و قنات و تفاوتهايي كه احيانا اين دو با هم دارن بنويسيد بسيار ممنون ميشم. پايدار و سلامت باشيد با تشكر