تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

بنام خدا

 

مدیریت محترم شبکه چهارم سیما

جناب آقای دکتر پورحسین ؛

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما در این ایام ماه مبارک رمضان، بدیهی است عملکرد و نقش سیمای جمهوری اسلامی ایران می بایست به گونه ای باشد که بینندگان باور داشته باشند که آنچه را مشاهده می نمایند آینه تمام نمای حقایق و رخدادهایی است که در کشور و دنیا می گذرد. مشاهده صحنه ها و گفتارهای غیر واقع از اینگونه رسانه ها نه تنها مشمئز کننده است بلکه موجب خواهد شد که اعتماد مردم نسبت به رسانه دچار تردید و به مرور زمان سلب گردد.

شبکه 4 سیما عمدتا به مطالب علمی و پژوهشی می پردازد و با توجه به رسالت آن که معرفی مفاخر اجتماعی، فرهنگی، سنن و باورهای مردم و در کنار آن پرداختن به رویدادهای علمی است نسبت به سایر شبکه ها از حساسیت بالاتری برخوردار بوده و بینندگان خاص خودش را دارد.

در روز سه شنبه مورخ 19/6/87 در ساعت 9 بعدازظهر دو مستند باصطلاح حیات وحش (گورخر و یوزپلنگ) کاری از احمد ضابطی جهرمی از کانال چهار پخش شد و فردی به نام مهدی کرم پور تحت عنوان فیلم نامه نویس  به اصطلاح همکاران سیما فیلمها را نقد می فرمودند! امروزه ننگین ترین اعمال در دنیا سرقتهای علمی است که در این نقادی و نمایش فیلم در حد کمال به آن پرداخته و با کمال وقاحت جناب نقاد توضیح و مستند را توجیه می نمودند.

آقای مدیر  شما خود فردی اداری و دارای مسئولیت هستید، اگر پروژه ای بخواهد اجرا شود حتما مسئولیت آن را به فرد واجد شرایط می سپارند و در حد دو سطر نامه اداری مسئولیت را واگذار می نمایند تا در صورت بروز هرگونه اشکال از نظر اجرای پروژه فرد مسئول جوابگو باشد.

شرح ماجرا:

پروژه اسارت، انتقال و رها سازی گورخر توسط اینجانب اکبر همدانیان معاون فنی وقت اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد نوشته شد و اعتبار آن از منابع مالی استان با حمایت استاندار وقت آقای مهندس غلامعلی سفید تامین گردید. مسئولیت اجرای پروژه کتبا به عهده اینجانب گذاشته شد و در مهرماه سال 1376 تعداد 6 راس گورخر از پارک ملی توران (شاهرود) توسط اینجانب و 4 نفر از همکاران اداره کل یزد و 5 نفر از همکاران شاهرود اسیر و به یزد منتقل شد. سایت تکثیر و پرورش گورخر در یزد به مساحت 134 هکتار از اوایل خرداد 1376 شروع و در پایان شهریور همان سال به انجام رسید. 2 راس از گورخرها در مسیر راه تلف شدند و همزمان مدیرکل محیط زیست یزد آقای حسام حسینی به علت سکته قلبی راهی بیمارستان شد. در این وضعیت هوشنگ ضیایی با التجاء به آقای انوشیروان نجفی معاون وقت سازمان حکم ماموریتی را برای توران دریافت می نماید (البته آن هم با پادرمیانی آقای آیت اللهی مدیرکل وقت دفتر حیات وحش و آبزیان). بنده نیز به علت بیماری آقای حسینی و پرداختن به امور اداری اکیپ یزد را به منطقه اعزام تا 2 راس گور تلف شده را اسیر و انتقال دهند. ضیایی از این فرصت سوءاستفاده نموده و ضابطی جهرمی را به اتفاق دو تن از دانشجویان (هومن جوکار و دنا ضیایی) با خود به همراه برداشته و از اکیپ یزد خواهش می کند که اجازه دهند فیلمبرداری صورت گیرد.

این فیلم بدون اطلاع سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل حفاظت محیط زیست یزد توسط عوامل ضیایی گرفته می شود، زمانی من از گرفتن فیلم مطلع شدم که فیلم جهت شرکت در جشنواره فیلم سبز در سال 1377 یا 1378 به جشنواره فیلمهای سبز ارائه شده بود. با مکاتبات انجام شده مبنی بر اینکه این فیلم بدون اخذ مجوز از سازمان و بدون هماهنگی با پروژه تهیه شده لذا با تهیه آن مخالفت (مکاتبات در سوابق سازمان مندرج است) و از شرکت در جشنواره حذف گردید. آقای احمد ضابطی جهرمی که می گویند مدرس دانشگاه هنر هستند بهتر از هرکسی می دانند که چه کرده اند و چگونه زحمات عده ای را بواسطه دوستی و رفاقت با هوشنگ ضیایی از دریچه دوربین و تهیه متن نادیده گرفته اند که خود خیانت شگرفی است در مقابل حرفه اش که از آن ارتزاق می نماید.نطق نقادانه آقای مهدی کرم پور در جهت ستاره ساختن افرادی که شاید ایشان ماهیتشان را نشناسند لیکن از دید مردم و همکاران پوشیده نبوده و نخواهد بود در قالب واژه اغراق نمی گنجد.

در بخشی از سخنان نقادانه فرمودند آقای  ضیایی با هزینه شخصی خود و در شرایطی که سازمان به حیات وحش و منطقه اهمیت نمی دهد زحمت اجرای پروژه و تهیه فیلم را کشیده اند. سوال اینجاست که هزینه پروژه را اداره کل یزد می پردازد، تمامی هماهنگی را سازمان انجام داده است، سازمان است که برای احیاء نسل گور موافقت نمود تا مرکز تکثیر و پرورش گورخر در استان یزد ایجاد شود تا بتوان گونه ای که سابقه زیستگاهی در استان دارد را مجددا به زیستگاهش معرفی نماید، آنوقت آقایان از هزینه شخصی صحبت می کنند!!! و درصددند تا زحمات سازمان حفاظت محیط زیست را که یک ارگان رسمی است برای مطرح شدن خودشان نادیده گرفته و اینگونه نجیبانه پایمال نمایند. حاشا به این غیرت که 40 سال از تشکیلات حقوق بگیری و زندگی کنی و سپس چنین خائنانه و خائفانه نمکدان بشکنی! جای بسی تاسف است. آقای نقاد از دکتر ضیایی می گفتند، نمی دانم از کجا ایشان دکترا بدست آورده اند. (البته بعضی ها پولی آنرا گرفتند و عنوان را چسباندند که ایشان جزو همین دسته هم نیستند). درست است که عرصه خالی است ولی سازمان هم هنوز اینقدر بدبخت و ذلیل و توسری خور نشده که آقایان ضیایی و جوکار، کارشناسان حیات وحشش باشند. شنیده بودیم ارتباط کاری است و کارها می کند ولی تا این حد باورمان نمی شد!

جناب مدیر بطور یقین می دانم که شما در کارهایتان حساسیت دارید چرا که سیما با مردم مستقیما در ارتباط است. استدعا دارد بررسی کنید و از افرادی که ذیلا نام می برم توسط عوامل مورد اعتمادتان تحقیق کنید تا صحت و سقم مطالب فوق مشخص گردد و سپس اقدام. نگذارید شبکه 4 سیما دست آویز فرصت طلبانی شود که حاضرند برای مطرح ساختن خودشان پای بر سر دیگران گذارند و از همه مهمتر، مهمترین رسانه کشور را آلت دست و به بازی بگیرند. برای وضوح مطالب مستنداتی به پیوست است خواهشمند است مطالعه فرمایید. افرادی که می توانید از آنها تحقیق کنید :

1.        خانم دکتر معصومه ابتکار ریاست وقت سازمان

2.        انوشیروان نجفی معاونت وقت سازمان

3.        ابوالفضل تهرانی مدیرکل دفتر نظارت و بازرسی

4.        محمد آیت اللهی مدیرکل دفتر حیات وحش و آبزیان       

5.        سید محمد باقر صدوق مدیرکل استان تهران و سرپرست معاونت طبیعی در سال76.  

6.        سید حسام حسینی مدیرکل حفاظت محیط زیست یزد و میرکل فعلی استان فارس

7.        علیرضا مهرجو مدیرکل وقت استان سمنان

8.        دکتر اسماعیل کهرم متخصص محیط زیست

9.        آقای گری استریکر مستندساز آمریکایی از شبکه CNN

10.     تمام همکاران محیط زیست در یزد

11.     تمام همکاران در پارک ملی توران

12.     امیرخان آهنی و احمد عجمی

مدارک پیوست:

1.        حکم مسئولیت اجرای پروژه گورخر

2.        paper چاپ شده در نشریه آلمان 

Name of article:

First steps to establish a new population of onagers in yazd province/A. Hamedanian

Magazine: DER Zoologische Garten

Date: 2000/19/September

 

Name of article:

Onagers in Iran, wild and captive/A. Hamedanian

Magazine: DER Zoologische Garten Elsevier

Date: 2004/1/November

3.        مقالات چاپ شده راجع به اجرای طرح گورخر در منابع فارسی (فصلنامه فرهنگی پژوهشی شماره 2و3 سال 1378- گورخر آسیایی شماره 909 برزگر- گورخر: مجله دوستداران شکار و طبیعت)

خنده دارترین این مقوله و مطلب آنکه ضیایی یکی از مخالفین اجرای این پروژه بوده و حالا به زبان نقاد (کرم پور) می خواهد آنرا به عنوان یک مستند علمی به مردم القاء نماید. آقای احمد ضابطی هم به معاون وقت سازمان تعهد داده بودند که این فیلم به علت نحوه اسارت و اجرای حرکات نمایشی به منظور خودنمایی افراد بهتر است که از رسانه ها پخش نگردد. متاسفانه 2 گورخر اسیر شده به علت عملیات نمایشی یکی از آنها که 7 ماهه حامله بود بر اثر بی مبالاتی و تعقیب بیش از حد تلف شد. این است ارمغان و دست آورد مستندساز حیات وحش.

درود به آنان که خالصانه زحمت کشیدند و مظلومانه در گوشه ای ایستاده اند و شاهد چنین صحنه های دروغین اند.

با عرض پوزش از تصدیعی که به عمل آمد، امید است نسبت به موارد مطروحه بررسی و اقدام بایسته معمول دارند. بدیهی است مستند یوز نیز حکایت جداگانه ای است که با توجه به تصدی اینجانب به مدت 2سال و نیم به عنوان مدیر پروژه ملی یوزپلنگ آسیایی و اطلاعات گسترده در این زمینه و مسایل گذشته و بهره برداریهای ناصواب صورت گرفته توسط چنین افراد به این بسنده کنیم و بگوییم بیچاره یوزپلنگ ایرانی که اینان دلسوزان آنند.

 

                                                             اکبر همدانیان

                                                      کارشناس ارشد علوم محیط زیست

 

 

رونوشت:

جناب آقای مهندس ضرغامی ریاست محترم صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران جهت استحضار و هرگونه اقدام

/ 2 نظر / 15 بازدید
عرفان

با عرض سلام خدمت استاد. همین امروز خبری مبنی بر کشته شدن یک قلاده پلنگ ایرانی در خبرگزاری مهر خواندم و بلافاصله به یاد حضرتعالی افتادم. لازم دیدم خبر را به عرض شما رسانده هر چند می دانم خبر احتمالا از منابع دیگری به طرز عاجل به دستان خواهد رسید. به هر تقدیر بهانه ای بود برای عرض ادب و آرزوی شاد کامی برای حضرتعالی. پی نوشت: لینک خبر را به جای آدرس سایت خودم تقدیم میکنم.

ممنون از وبلاگ خوبتون