ادامه مطلب سیاه کوه:

« طبق قانون وقتی منطقه ای با اخذ موافقت های لازم در دستور کار شورای عالی سازمان محیط زیست قرار می گیرد پس از تصویب نهائی و اعلام آگهی در روزنامه رسمی کشور وپس از گذشت ده روز می بایست مقررات لحاظ شده در قانون به مرحله اجرا گذارده شود. محدوده تعیین شده را قرمز کردیم وبه اداره کل صنایع و معادن اصفهان و یزد فرستادیم. طبق توافقات به عمل آمده بر روی محدوده قرمز شده نمی بایست پروانه اکتشاف صادر شود. لیکن سازمان صنایع ومعادن اصفهان در طی رد وبدل کردن مکاتبات تعدادی پروانه اکتشاف صادر نمود که بناچار موضوع به وزارت صنایع ومعادن منعکس شد تا از ادامه این ناهماهنگی جلوگیری شود.علت اصلی آن بود که بخشی از محدوده انتخابی در حوزه تقسیمات کشوری اصفهان قرار داشت. محیط زیست نائین – نماینده مردم نائین در مجلس – محیط زیست اصفهان بعد از اطلاع از اینکه قسمتی از محدوده پارک ملی سیاه کوه در حوزه اصفهان است شروع به فعالیت نمودند در نتیجه این مکاتبات و مراجعات جلسه ای در دفتر زیستگاههای تهران تشکیل شد. دو نفر از اصفهان – من و آقای حسینی از یزد – مدیرکل نظارت و بازرسی – مدیرکل دفتر حیات وحش – مدیرکل دفتر حقوقی حضور داشتند. نهایتا بعد از یک نشست دو ساعته تصمیم بر این شد: «به لحاظ این که استان یزد در حفاظت منطقه نقش موثری داشته و کلیه مراحل انتخاب تا تصویب را پیگیری نموده لذا مدیریت منطقه به استان یزد محول می گردد. در صورتی که اصفهان اصرار بر جدایی حوزه تقسیمات کشوری دارد می بایست محدوده جدیدی را معرفی نماید تا در صورت طی مراحل قانونی اگر شورایعالی به تفاهم رسید تصویب نماید.»

 

 

 

لازم به ذکر است که نمونه اینگونه مناطق در سطح کشور زیاد است.بعنوان مثال بخشی از پارک ملی گلستان در حوزه تقسیمات کشوری سمنان و خراسان واقع است ولی مدیریت آن با اداره کل محیط زیست گلستان است. یا منطقه خوشیلاق در استان سمنان بخشی از آن در حوزه تقسیمات کشوری گلستان (گرگان و گنبد سابق) قرار دارد لیکن مدیریت آن با شاهرود است. علیرغم همه مخالفت های انجام شده و ادامه آن آنهم  بعد از گذشت بیش از یک دهه که از تصویب آن می گذرد منطقه دارای ارزش های زیستی فوق العاده ایست منطقه سیاه کوه علاوه بر مناظر وچشم اندازهای زیبای خاص مناطق کویری می تواند یکی از جذاب ترین مناطق گردشگری از دیدگاه اکوتوریسم باشد.تنوع گیاهی و جانوری عاری از تعارضات انسانی بجز معادنیکه در حال حاضر اکثرا غیر فعالند ویک نفر شتردار نائینی مشکل  خاص دیگری ندارد. کوه های قاسم وزیر – معراجی – یار علی و سیاه کوه عمده ترین ارتفاعات منطقه را تشکیل می دهند و کل و بز – قوچ و میش – جبیر – پلنگ – یوزپلنگ – کاراکال – هوبره – زاغ بور و انواع دیگری از پرندگان – پستانداران وخزندگان موجب غنای سیاه کوه گردیده می تواند به عنوان یک پایگاه تحقیقاتی و پژوهشی مورد استفاده محققین و پژوهشگران باشد.

 

منابع آبی منطقه اگرچه محدود است لیکن وجود بعضی چشمه های دائمی به ویژه در قاسم وزیر – یار علی - معراجی و سبزه چاه آب مورد نیاز وحوش را تامین کند. ضمنا ساخت پنج آب انبار و منبع سیار کمک بسیار ارزنده ایست در جهت تامین کمبود آب وحوش. در حال حاضر پایگاه مامورین حفاظتی در دومکان تدارک دیده شده.

 

از ساختمان های متروکه معدن واقع در معدن که بازسازی گردیده وجای بسار آرامی برای استراحت و رصد ستارگان در شب است و ایستگاه کوچک دیگری در دامنه شرقی معراجی احداث گردیده که آن هم مکان مناسبی برای حفاظت و کنترل منطقه است. البته ساختمان اصلی برای بخش اداری پارک واستراحت پرسنل در دامنه شمالی آب انبار چهل تغار در نظر گرفته شده که در سال جاری بنای آن شروع و به اتمام خواهد رسید.

 

حضور فعال و مستمر مامورین اجرایی موجب شده تا سطح تخلفات منطقه به پایینترین حد برسد. گرچه نیروی انسانی و وسایط نقلیه موتوری نیاز اولیه این منطقه زیباست لیکن در حال حاضر به علت محدودیت های اداری و مالی چاره ای جز تلاش بیشتر به نظر نمی رسد.

 

نائینی ها و اصفهانیها باید خوشحال باشند از اینکه منطقه سیاه کوه در اثر تلاش همکاران محیط زیست در حال احیاست و آنان می توانند این سرمایه گذاری حفاظتی را به جای سیاه کوه در مناطق دیگر به کار برند.چون هدف کلی حفاظت از زیستگاه ها و گونه ها و ذخائر ژنتیک است. بنابراین مرز سیاسی یا تقسیمات کشوری نمیتواند در این اهداف جهانی دخیل باشد . بازدید از منطقه برای تمام علاقمندان و دوستداران با انجام هماهنگی بلامانع است.

 

طبق تعریف اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (I.U.C.N) مناطق تحت مدیریت اعم از پارک های ملی – پناهگاه های حیات وحش – مناطق حفاظت شده و آثار طبیعی ملی را که نشان دهنده اکوسیستم های خاصی به عنوان الگو در هر کشوری است بر اساس معیار انتخاب و اهداف مدیریت بگونه ای تعریف شده اند تا انسان ها بتوانند در چارچوب این تعاریف ازین مناطق بهره برداری های علمی ، آموزشی ، پژوهشی و تفرجگاهی را دارا باشند. بنابراین بروز هرگونه اختلاف می تواند در انجام رسالت مهمی که بر عهده سازمان است ایجاد شبهه نموده و دست آویزی برای بیگانگان باشد.

 

به امید آنکه همه مسئولین لشکری وکشوری قدر منابع زیستی را بدانند و با طبیعت رفتاری احترام آمیز و در خور شان وفرهنگ ایران زمین داشته باشند. به امید آن روز ...

 

/ 1 نظر / 56 بازدید
لمنینا

ملت عادت کردند به لقمه راحت خوردن و با افتخارات دیگری پز دادن!بعد از اینهمه مدت تازه یادشون افتاده که این منطقه از نظر تقسیمات به اونها تعلق می گرفته؟!!!روزهای سختی کشیدنش کدوم ... دره ای بودن؟؟