نامه به دفتر کنترل و نظارت

 

 

 

                                                   بسمه تعالی

جناب آقای مهندس فرید:  مدیر کل محترم نظارت و بازرسی سازمان محیط زیست

باسلام : ضمن تجدیدارادت و آرزوی سلامت و توفیق روز افزون شما دوست ارجمند ، مدت زیادی است که میخواستم دو مطلب را خدمت شما صرفاً بواسطه علاقه و دلسوزی برای سازمان بنویسم . لیکن بنا بدلایل مختلف این امر به تعویق افتاد . همزمان با بر سر کار آمدن خانم ابتکار بحث مخالفت با قرقهای اختصاصی بنا به توصیه ابوالفضل تهرانی از جانب بنده رسانه ای شد و متأسفانه بعضی از این روزنامه نگاران بر مطلب نوشته شده مطالبی با سلیقه خودشان اضافه کردند که بعلت شانتاژ موضوع اصلی نه تنها نادیده گرفته شد بلکه فکر میکنم موجب رنجش خانم ابتکار و سایرین گردید .اینک نامه ای به آقای کیخاه در آخرین روزهای خدمتش در سازمان نوشتم که رونوشت آن برای شما فاکس شد و به ضمیمه همین نامه نیز ارسال میگردد.

ما در گذشته یک شکارگاه سلطنتی داشتیم که آنهم بدلیل مشغله های کاری حضرات بندرت در آن شکاری صید میشد . لیکن مسئله قرقهای اختصاصی که هنوز فکر میکنم به تصویب نرسیده جولانگاهی برای تعدادی از شکارچیان حرفه ای شده که این مسئله نارضایتی تعدادی از مأمورین علاقمند و دلسوز را بدنبال داشته که ادامه این وضع بدون تردید در آینده نزدیک بحران زا و سازمان را با مشکل مواجه میسازد . در صورتیکه اگر بحث قرقهای اختصاصی را با سازمان نظام مهندسی استانها در قالب یک چارچوب مدون و دستورالعمل جامع بمرحله اجرا میگذاشتند هم دانش آموختگان محیط زیست از سرخوردگی وبلاتکلیفی نجات مییافتند و هم حاکمیت و نظارت عالیه سازمان خدشه دار نمیگردید . تعامل سازمان محیط زیست با سازمان نظام مهندسی میتواند در ابعاد وسیع کاری ضمن حفظ جایگاه سازمان منطبق بر اصل 44بسیاری از وظائف سازمان را همانند جهاد کشاورزی و منابع طبیعی به سازمان نظام مهندسی واگزار کرد .خوشبختانه شما نماینده انتصابی سازمان در نظام مهندسی هستید . من با آقای مهندس کبیری در یزد دراین باره صحبت کردم و لیست اهم کارهائی که میتوان با سازمان تعامل داشت را به ایشان دادم .

آقای جوادصالحی که عضو شورای سازمان نظام مهندسی مرکز هستند از دوستان آقای حجتی وزیر جهاد کشاورزی میباشد و از این فرصت نیز میتوان در تقویت ارتباطات استفاده کرد. اگر شما زحمت بکشید ومیزان همکاری سازمان محیط زیست با سازمان نظام مهندسی را در چارچوب یک تفاهم نامه تنظیم نمائید تا در سراسر کشور بمرحله اجرا گذاشته شود قدم بلندی در این راستا خواهد بود.استانهائی مثل گیلان ، بیرجند و گلستان و غیره تفاهم نامه هائی را امضا نموده اند لیکن در عمل خیلی به آن بها داده نمیشود .

در وهله اول اگر سازمان همت میکرد و سازمان نظام مهندسی محیط زیست را تأسیس مینمود که مستقلاً عمل نماید چقدر عالی بود ، لیکن اکنون که این امکان میسر نیست اصلح آنست که تعامل بیشتری را در سطوح کارهای محیط طبیعی و انسانی در قالب یک دستورالعمل مدون به استانها ابلاغ شود.

از جمله فعالیتها میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

نظارت بر آزمازیشگاههای معتمد (که درحال حاضر خود معضلی است ) – ایجاد انجمن صنفی آزمایشگاههای معتمد –بررسیهای اولیه و پتانسیل یابی جهت امکان سنجی ایجاد نواحی صنعتی و تولیدی – نظارت بر مدیریت شهرکهای صنعتی – نظارت بر فعالیتهای معادن – نظارت بر عملکرد شکارگاهها و طرحهای تکثیر و پرورش حیات وحش – تهیه و تدوین طرحهای مدیریتی ،ارزیابیهای زیستمحیطی

 

 

 

،ارزیابیهای اجمالی – تعیین چارچوب نظام مند جهت شکارچیان داخلی و خارجی – ایجاد بستر لازم جهت برنامه ریزی اکوتوریسم – نظارت بر بنگاهها و شرکتهائی که کارهای مطالعاتی ،ارزیابی وسرویس دهی به شکارچیان را برعهده دارند – تعیین افراد آموزش دیده برای واحدهائی که نیاز به هسته اچ.اس.ئی (H.s.E)دارند – آموزش در تمام زمینه های محیط انسانی و طبیعی – نظارت بر اجرای طرحهای فضای سبز واحد های تولیدی و صنعتی بر اساس 25درصد فضای تملیکی و بسیاری دیگر از فعالیتهائی که در حوزه اختیارات سازمان محیط زیست میباشد.

امید است با توجه به علاقه و جدیت جنابعالی بتوان به این نارسائیها پایان داده و سازمان را از انتقادات رسانه ها به مرحله تشویق و تمجید فرآیند کاری سوق داد. با تشکر از عنایتی که مبذول میدارند.

 

                                                                                      ارادتمند – همدانیان


26/3/1394

 

 

/ 1 نظر / 41 بازدید
نیلوفر

انصافا سایت خیلی خیلی خوبی دارین