ایران محیط ندارد زیست

عنوان را تحلیل نکنید . قصد خاصی نداشتم فقط کلمات را کمی پس و پیش کردم . علت هم همین نحوه عملکرد های مدیران سازمانی بود . من نظر خودم را دارم و مینویسم . شاید عده زیادی مخالف باشند ،ولی این نظر یک فرد است . 37 سال تنگاتنگ سازمان باشی و شاهد همه چیز ولی نه آنچه در پشت صحنه میگذرد . بنا براین آنچه دراین چهل سال نمایش داده شده را دیده ایم و آنچه مینویسیم براساس مشاهداتمان است . از سمیعی در سال 58 شروع و به ابتکاردر سال 96 ختم . من فقط میگویم دکتر منافی پاک و صاف و بی آلایش ،صادقانه بدون اینکه دست به بدنه سازمان بزند کار کرد و رفت . خوب می ایستاد و خوب حمایت میشد هم از طرف بنیانگزار و هم از سوی رهبر. بهر حال گذشت جواب با خودشان است و اینک عیسی آمده . دو حالت دارد یا دمش مسیحائی است و یا "هستم اگر میروم" است.

رشته تحصیلی عیسی به محیط زیست در مقایسه با بقیه رؤسا نزدیکتر است . سه بخش عمده تخریب محیط زیست یا از صنعت است یا از کشاورزی و عمرانی .بقیه موارد خرده ریزند.

سم و کود - تبدیل اراضی جنگلی و مرتعی به کشاورزی - زمین خواری -مدیرت مصرف آب - تالابها - برکه ها دریاچه ها و همه........درگرو تفکر،اندیشه ،راهکار وکاهش اثرات زیستمحیطی بدست عیسی است. دربخش صنعت و عمران باید ببینیم از چه کارشناسان و نظریه پردازانی استفاده خواهد کرد و چگونه معضلات را مدیریت میکند.؟

و بعد مهره چینی ستادی سازمان که نیاز به یک بازنگری و خانه تکانی عمده دارد .

1- دکانها شناسائی و بسته شوند.

2-بیسوادان آموزش ببینند و به روز شوند.

3-ارتباط با دانشگاهیان و ادامه طرحهای مطالعاتی که همه در آرشیو خاک میخورند و بجز کارخانه مقواسازی بدرد دیگری نمیخورند بایدتعطیل یا درصورت لزوم بازنگری جدی شوند .بعنوان مثال طرح مطالعات جامع مناطق تحت مدیریت سازمان.

4-توجه به نقطه نظرات مدیران استان در رابطه با شکارگاهها - پروانه شکار - قرقها - اهداف حفاظت از مناطق - بحث جدی توریسم و اکوتورسیم وگردشگران طبیعت - توجه جدی به زیر ساختهای لازم برای این اهداف - واردکردن بخش خصوصی به کمک سازمان با وسواس و نظارت حاکمیتی نه بی بند و باری فعلی - فعال نمودن ادارات کل ستادی سازمان و نظارت دقیق بر عملکرد آنان - استفاده از تجربیات مدیران،معاونان،و کارشناسان بازنشسته ای که علاقمند به همکاری و ارائه نقطه نظرات سازنده دارند البته بدون چشم داشت مالی.

5- جدی گرفتن بحث آموزش محیط بانان با الگو برداری از آموزشهای قبل از انقلاب به منظور ارتقاء سطح حفاظت و علاقمندی بیشتربه حرفه و شغلشان و غربالگری افراد بی علاقه.

6- ملزم نمودن سازمان جنگلها و مراتع درامر جدی گرفتن ممیزی مراتع و تعیین ظرفیت برد هم برای دامداران اهلی و هم برای حیات وحش بمنظور ایجاد رابطه معقول و منطقی بین جمعیت گونه و تولیدات اولیه زیستگاهها.

7- سرند و غربالگری تشکلهای غیر دولتی و تعیین چارچوب فعالیتهابدور از هرگونه گرایش سیاسی و گروهی.

8- دخیل نمودن صدا و سیما طبق قانون محیط زیست که وظیفه همکاری و اطلاع رسانی را عهده دار است بصورت جدی و جلوگیری از افرادیکه از تریبونهای خارجی و میکروفونهای غیر مجاز بدون هماهنگی با سازمان و صرفاً جهت پشتیبانی از افراد مورد نظر استفاده مینمایند.

جناب آقای مهندس کلانتری شما 8سال وزیر کشاورزی بوده اید و بدون حاشیه صحنه را ترک نموده اید گرچه پشت صحنه بیکار نبوده اید لیکن اینک وقت آنست که با قاطعیت و تجربه مدیریتی اتان طوری در این سازمان بیات شده تحولی ایجاد کنید که بعنوان چهره ای ماندگار از شما یاد شود . دراین سازمان خیلی از افراد درراه هدفشان و اعتقاد سازمانی اشان جانشان را از دست داده اند و اینک یادی ازشان نمیشود .خونبهای این عزیزان را پاس بداریم و سازمان حفاظت محیط زیست را از این خمودگی و بی تفاوتی نجات دهیم .انشاالله

                                                                        اکبر  همدانیان

/ 0 نظر / 59 بازدید